Jerry Ball Relays Boys Results

Jerry Ball Relays - 4/12/2011 
 Culver Stockton College 
  Results 
 
Boys 100 Meter Dash
 ===================================================================================
 Name Year School Seed Finals H# Points
 ===================================================================================
 Finals
 1 Cowan, Brent Knox County 12.34 11.53 2 10 
 2 Wittler, Aaron Mendon (Unit 12.14 11.69 3 8 
 3 Egley, Austin Clark County 11.94 11.75 3 6 
 4 Alderton, Corbin Highland 11.84 11.81 3 4.50
 4 Steinkamp, Tyler Mark Twain 12.04 11.81 3 4.50
 6 Berry, Josh Monroe City 12.14 11.86 3 3 
 7 Vandermaiden, Kyle Mendon (Unit 12.34 11.94 2 2 
 8 Haley, Deangelo Camp Point ( 13.34 12.00 2 1 
 9 Boudreau, Bryce Clark County 12.04 12.06 3
 10 Anthony, Kruse Highland 12.14 12.18 3
 11 Hawker, Austin Monroe City 12.24 12.22 3
 12 Hemmerling, Damon Knox County 12.74 12.45 2
 13 Peters, Gage Camp Point ( 13.94 12.47 1
 14 Whiston, Levi Palmyra 13.04 12.56 2
 15 Lackey, Branson  Palmyra 12.74 12.63 2
 16 Simmons, Kacey Mark Twain 12.74 12.78 2
 17 Cottrell, Hunter Canton Distr 14.34 13.08 1
 -- Oles, Cody Marion Count 15.34 DQ 1
 
Boys 200 Meter Dash
 ===================================================================================
 Name Year School Seed Finals H# Points
 ===================================================================================
 1 Willform, Deavion Camp Point ( 23.80 24.16 3 10 
 2 Alderton, Corbin Highland 24.74 24.24 3 8 
 3 Cowan, Brent Knox County 27.04 24.31 2 6 
 4 Logsdon, Jeremy Clark County 24.14 24.41 3 5 
 5 Gardner, Jeremy Mendon (Unit 26.04 24.44 2 4 
 6 Steinkamp, Tyler Mark Twain 25.24 24.45 2 3 
 7 Berry, Josh Monroe City 24.34 24.46 3 2 
 8 Haley, Deangelo Camp Point ( 23.90 24.78 3 1 
 9 Richmond, Kelson Mendon (Unit 27.64 25.31 2
 10 Hawker, Austin Monroe City 24.84 25.54 3
 11 Anthony, Kruse Highland 25.14 25.61 3
 12 McCarty, Dalton  Clark County 24.64 25.86 3
 13 Lackey, Branson Palmyra 26.44 26.53 2
 14 Hemmerling, Damon Knox County 27.14 26.78 2
 15 Cottrell, Hunter Canton Distr 33.44 27.29 1
 16 Van Tress, Tanner Palmyra 28.04 27.84 1
 17 Robertson, Gabe Mark Twain 27.64 27.93 2
 18 Cain, Colin Canton Distr 30.44 29.84 1
 
Boys 400 Meter Dash
 ===================================================================================
 Name Year School Seed Finals H# Points
 ===================================================================================
 1 Hardy, Austin Mark Twain 53.98 52.75 3 10 
 2 Uhlmeyer, Ryan Canton Distr 53.24 52.91 3 8 
 3 Sly, Laine Highland  57.94 57.17 2 6 
 4 Howerton, Alex Knox County 57.24 57.50 3 5 
 5 Ray, Jayvin Clark County 57.14 57.78 3 4 
 6 Karr, Kody Monroe City  57.24 58.05 2 3 
 7 Ross, Luke Clark County 59.14 58.06 2 2 
 8 Althoff, Ben Palmyra 56.34 58.20 3 1 
 9 Terrill, Todd Monroe City  59.14 58.69 2
 10 Goodwin, Nathan Knox County 58.14 58.93 2
 11 Porter, Jesse Highland 58.64 59.19 2
 12 Jackson, Justin Camp Point ( 57.20 1:03.47 3
 13 Mast, Kristopher Mendon (Unit 1:05.00 1:05.00 1
 14 Gardner, Jeremy Mendon (Unit 1:03.14 1:13.27 1
 -- Walter, Alex Camp Point ( 52.60 DQ 3
 -- Walsh, Shawn Canton Distr 54.34 DQ 3
 -- Bond, Keith Mark Twain 1:02.38 DQ 1
 
Boys 800 Meter Run
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Chatfield, J.J. Marion Count 2:16.00 2:11.32 10 
 2 Edwards, Sharri Knox County 2:10.00 2:11.34 8 
 3 Hardy, Austin Mark Twain 2:10.00 2:12.52 6 
 4 Hibbert, Rory Camp Point ( 2:12.00 2:13.28 4.50
 4 Berry, Steven  Monroe City 2:13.15 2:13.28 4.50
 6 Munzlinger, Darin Canton Distr 2:30.00 2:14.90 3 
 7 Monroe, Kirk Clark County 2:24.00 2:18.28 2 
 8 Spratt, Kason  Marion Count 2:20.00 2:20.10 1 
 -- Brady, Paden Mendon (Unit 2:34.00 DQ 
 -- Shade, Jene Palmyra 2:16.00 DQ 
 -- Clark, Ethan Mark Twain  2:27.71 DQ 
 -- Jones, Ryan Palmyra 2:40.00 DQ 
 -- Bringer, Adam Highland 3:28.00 DQ 
 -- Phillips, Zach Highland 2:35.00 DQ 
 -- Brinkman, Hayden Camp Point ( 2:22.00 DQ 
 -- Dever, Tommy Clark County 2:23.00 DQ 
 -- DeWitt, Alex Canton Distr 2:50.00 DQ 
 -- Goodwin, Nathan  Knox County 2:25.00 DQ 
 -- Fielding, Thomas Mendon (Unit 2:27.00 DQ 
 -- Jones, Gus Monroe City 2:23.81 DQ 
 
Boys 1600 Meter Run
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 McCabe, Leighton Knox County 5:01.00 4:52.59 10 
 2 Daw, Andrew Clark County 5:06.00 4:53.03 8 
 3 Walsh, Shawn Canton Distr 5:30.00 4:54.28 6 
 4 Hibbert, Rory Camp Point ( 4:50.00 4:56.22 5 
 5 Keller, Bazil Palmyra 5:07.00 5:11.46 4 
 6 Mixer, Caleb Camp Point ( 5:08.00 5:14.10 3 
 7 Berry, Steven Monroe City 5:14.14 2 
 8 Pollard, Clay Marion Count 5:15.00 5:18.00 1 
 9 Murphy, Jake Canton Distr 6:50.00 5:50.00 
 -- Klusmeyer, Will Mendon (Unit 5:44.00 DQ 
 -- Avery, Cody Clark County 5:46.00 DQ 
 -- Plunkett, Reed Marion Count 5:40.00 DQ 
 -- Shade, Jene Palmyra 6:00.00 DQ 
 -- Majors, Clayton Mark Twain 5:50.76 DQ 
 -- Gatson, Garth Mark Twain 5:20.43 DQ 
 -- Melvin, Billy Highland 5:25.00 DQ 
 -- Howerton, Alex Knox County 5:14.00 DQ 
 -- Johnston, Matt Monroe City 5:37.01 DQ 
 -- Wellman, Josh Highland 5:35.00 DQ 
 
Boys 3200 Meter Run
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Daw, Andrew Clark County 11:10.00 10:53.33 10 
 2 McCabe, Leighton Knox County 11:00.00 10:55.55 8 
 3 Mayfield, Kris Monroe City 11:06.80 10:57.10 6 
 4 Higgins, Zane Camp Point ( 11:20.00 11:28.88 5 
 5 Gatson, Garth Mark Twain 11:46.00 11:30.94 4 
 6 Klusmeyer, Will Mendon (Unit 12:12.00 11:50.92 3 
 7 Plunkett, Reed Marion Count 12:10.00 11:58.50 2 
 8 Jones, Zach Monroe City 12:26.60 12:03.00 1 
 -- Miller, Jesse Knox County 12:15.00 DQ 
 -- Melvin, Billy Highland 11:35.00 DQ 
 -- Columbia, Dylan Clark County 14:00.00 DQ 
 -- Wellman, Josh Highland 12:00.00 DQ 
 -- Cook, Brandon Camp Point ( 12:00.00 DQ 
 -- Tramel, Garrett Canton Distr 12:30.00  DQ 
 
Boys 110 Meter Hurdles
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Baird, Brandon Knox County 16.74 15.59 10 
 2 Howren, Jonathan Clark County 17.94 16.33 8 
 3 McCarty, Dalton Clark County 18.14 17.70 6 
 4 Jansen, Mark Mendon (Unit 44.44 18.56 5 
 5 Grice, Blake Monroe City 18.80 4 
 6 Clay, Dwight  Highland 21.64 18.85 3 
 7 Christian, Davis Highland 21.94 19.00 2 
 -- James, Brady Knox County 17.14 DQ 
 
Boys 300 Meter Hurdles
 ===================================================================================
 Name Year School Seed Finals H# Points
 ===================================================================================
 1 Baird, Brandon Knox County 43.64 42.75 2 10 
 2 Thomas, Isaiah Mark Twain 43.54 43.41 2 8 
 3 McCarty, Dalton Clark County 45.74 44.03 2 6 
 4 Jansen, Mark Mendon (Unit 46.04 45.47 2 5 
 5 Howren, Jonathan Clark County 46.04 46.55 2 4 
 6 Grice, Blake Monroe City 47.14 47.02 2 3 
 7 Sparks, Chris Highland 46.04 47.22 2 2 
 8 Christian, Davis Highland 48.34 51.53 1 1 
 9 Brinkman, Hayden Camp Point ( 55.00 53.78 1
 10 Beasley, D.J.  Camp Point ( 54.00 56.84 1
 
Boys 4x100 Meter Relay
 ===================================================================================
 School Seed Finals H# Points
 ===================================================================================
 1 Mendon (Unity) 'A' 47.14 46.65 2 10 
 1) Richmond, Kelson 2) Vandermaiden, Kyle 
 3) Blickhan, Alex 4) Wittler, Aaron 
 2 Knox County R-1 'A' 48.74 47.13 2 8 
 1) Baird, Brandon 2) Cowan, Brent 
 3) Hemmerling, Damon 4) Edwards, Sharri 
 3 Highland 'A' 46.44 47.66 2 6 
 1) Alderton, Corbin 2) Sparks, Chris 
 3) Smith, Derick 4) Porter, Jesse 
 4 Clark County 'A' 48.14 47.72 2 5 
 1) Boudreau, Bryce 2) Williams, Seth 
 3) Egley, Austin 4) Ray, Jayvin  
 5 Mark Twain 'A' 48.84 48.44 2 4 
 1) Thomas, Isaiah 2) Robertson, Gabe 
 3) Nesbitt, Nick 4) Steinkamp, Tyler 
 6 Palmyra 'A' 49.24 49.13 1 3 
 1) Knapp, Devin 2) Lackey, Branson 
 3) Nutt, Cameron 4) Meyers, Evan 
 7 Monroe City 'A'  49.84 50.25 1 2 
 1) Smithey, Kenny 2) Terrill, Todd 
 3) Karr, Kody 4) Blankenship, Ryan 
 8 Camp Point (Central) 'A'  47.20 51.00 2 1 
 1) Walter, Alex 2) Crenshaw, Tyler 
 3) Rigg, Levi 4) Beasley, D.J. 
 -- Canton District R-5 'A' 52.14  DQ 1
 1) Gaus, Levi 2) Shuman, Drew 
 3) Uhlmeyer, Ryan 4) Walsh, Shawn 
 
Boys 4x200 Meter Relay
 ================================================================================
 School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Mendon (Unity) 'A' 1:43.00 1:36.50 10 
 1) Wittler, Aaron 2) Jansen, Mark 
 3) Vandermaiden, Kyle 4) Richmond, Kelson 
 2 Clark County 'A'  1:38.00 1:38.47 8 
 1) Boudreau, Bryce 2) Williams, Seth 
 3) Logsdon, Jeremy 4) McCarty, Dalton 
 3 Highland 'A' 1:42.30 1:40.52 6 
 1) Alderton, Corbin 2) Sparks, Chris 
 3) Smith, Derick 4) Porter, Jesse 
 4 Monroe City 'A' 1:39.00 1:41.06 5 
 1) Smithey, Kenny 2) Berry, Josh 
 3) Grice, Blake 4) Hawker, Austin 
 5 Mark Twain 'A' 1:42.40 1:41.66 4 
 1) Thomas, Isaiah 2) Robertson, Gabe 
 3) Nesbitt, Nick 4) Steinkamp, Tyler 
 6 Palmyra 'A' 1:41.50 1:42.50 3 
 1) Althoff, Ben  2) Nutt, Cameron 
 3) Knapp, Devin 4) Lackey, Branson 
 7 Knox County R-1 'A' 1:52.00 1:46.77 2 
 1) Boone, Jaston 2) Franke, Ryan  
 3) Goodwin, Nathan 4) Miller, Jesse 
 -- Camp Point (Central) 'A' 1:38.70 DQ 
 1) Willform, Deavion 2) Haley, Deangelo 
 3) Haley, Octavian 4) Crenshaw, Tyler 
 
Boys 4x400 Meter Relay
 ===================================================================================
 School Seed Finals H# Points
 ===================================================================================
 1 Canton District R-5 'A' 4:10.00 3:41.80 1 10 
 1) Gaus, Levi 2) Munzlinger, Darin 
 3) Walsh, Shawn 4) Uhlmeyer, Ryan 
 2 Mark Twain 'A' 3:51.50 3:43.72 2 8 
 1) Thomas, Isaiah 2) Simmons, Kacey 
 3) Burch, Evan 4) Hardy, Austin 
 3 Knox County R-1 'A' 3:50.00 3:44.86 2 6 
 1) Edwards, Sharri 2) Howerton, Alex 
 3) Cowan, Brent  4) Baird, Brandon 
 4 Camp Point (Central) 'A' 3:52.50 3:48.29 2 5 
 1) Willform, Deavion 2) Haley, Deangelo 
 3) Rigg, Levi 4) Crenshaw, Tyler 
 5 Clark County 'A' 3:50.00 3:53.37 2 4 
 1) Egley, Austin 2) Ray, Jayvin 
 3) Howren, Jonathan 4) Logsdon, Jeremy 
 6 Monroe City 'A' 4:00.00 3:55.32 1 3 
 1) Karr, Kody 2) Baker, Brady 
 3) Terrill, Todd 4) Berry, Josh 
 7 Palmyra 'A'  3:56.00 3:59.16 2 2 
 1) Althoff, Ben 2) Nutt, Cameron 
 3) Knapp, Devin 4) Keller, Bazil 
 8 Highland 'A'  3:59.50 4:00.00 2 1 
 1) Cramsey, Wesley 2) Sly, Laine 
 3) Porter, Jesse 4) Smith, Derick 
 9 Mendon (Unity) 'A' 4:05.00 4:02.00 1
 1) Beck, Scott 2) Wand, Tanner 
 3) Jansen, Mark 4) Fielding, Thomas 
 
Boys 4x800 Meter Relay
 ================================================================================
 School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Knox County R-1 'A' 9:22.00 8:59.62 10 
 1) Edwards, Sharri 2) McCabe, Leighton 
 3) Miller, Jesse 4) Howerton, Alex 
 2 Marion County 'A'  9:15.00 8:59.64 8 
 1) Bock, Dustin 2) Spratt, Kason 
 3) Pollard, Clay 4) Chatfield, J.J. 
 3 Camp Point (Central) 'A' 8:45.00 9:03.16 6 
 1) Brinkman, Hayden 2) Cook, Brandon 
 3) Mixer, Caleb 4) Rigg, Levi 
 4 Monroe City 'A' 9:12.00 9:04.72 5 
 1) Berry, Steven 2) Karr, Kody 
 3) Mayfield, Kris 4) Jones, Gus 
 5 Mark Twain 'A' 9:21.60 9:33.19 4 
 1) Burch, Evan 2) Gatson, Garth 
 3) Clark, Ethan 4) Hardy, Austin 
 6 Clark County 'A' 9:55.00 9:56.81 3 
 1) Avery, Cody  2) Prewitt, Logan 
 3) Daw, Andrew 4) Dever, Tommy 
 7 Mendon (Unity) 'A' 10:15.00 10:29.58 2 
 1) Brady, Paden 2) Fielding, Thomas  
 3) Mast, Kristopher 4) Mowen, Brendan 
 8 Highland 'A' 10:05.00 10:47.00 1 
 1) Brown, Keegan 2) Melvin, Billy 
 3) Sparrow, Acie 4) Sparks, Chris 
 
Boys High Jump
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Blickhan, Alex Mendon (Unit 5-11.00 5-10.00 9 
 1 Crenshaw, Tyler Camp Point ( 6-00.00 5-10.00 9 
 3 Cramsey, Wesley Highland 5-04.00 5-04.00 5 
 3 Dever, Tommy Clark County 5-02.00 5-04.00 5 
 3 Berry, Steven Monroe City 5-04.00 5 
 6 Haley, Octavian  Camp Point ( 5-02.00 5-02.00 2 
 6 Brown, Keegan Highland 5-06.00 5-02.00 2 
 6 Ray, Jayvin Clark County 5-02.00 5-02.00 2 
 9 Majors, Clayton Mark Twain 5-02.00 5-00.00 
 -- Hays, Micheal Monroe City DQ 
 -- Whiston, Levi Palmyra 5-00.00 DQ 
 
Boys Long Jump
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Smith, Derick Highland  18-11.00 19-03.00 10 
 2 Chatfield, J.J. Marion Count 18-05.00 18-06.00 8 
 3 Williams, Seth Clark County 16-00.00 18-05.00 6 
 4 Jenkins, Shawn Mendon (Unit 12-00.00 18-03.00 5 
 5 Hawker, Austin Monroe City 17-10.00 17-09.00 4 
 6 Pollard, Clay Marion Count 17-00.00 17-08.00 3 
 7 Grice, Blake Monroe City 16-06.50 17-06.00 2 
 8 Burch, Evan Mark Twain 16-08.50 16-10.00 0.50
 8 Knapp, Devin Palmyra 17-04.75 16-10.00 0.50
 10 Logsdon, Jeremy Clark County 16-00.00 16-08.00 
 11 Peters, Gage Camp Point ( 17-07.00 16-04.00 
 12 Nesbitt, Nick Mark Twain 16-00.75 16-03.00 
 13 Sparks, Chris Highland 17-01.00 15-11.00 
 14 Parrish, Dilan  Palmyra 16-09.50 15-02.00 
 15 Richmond, Kelson Mendon (Unit 16-01.00 13-05.00 
 -- Shuman, Drew Canton Distr 14-01.00 DQ 
 -- Crenshaw, Tyler Camp Point ( 18-06.00 DQ 
 -- Gaus, Levi Canton Distr 16-03.50 DQ 
 
Boys Triple Jump
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Walter, Alex Camp Point ( 42-00.00 42-00.00 10 
 2 Baker, Brady Monroe City 37-11.00 38-00.00 8 
 3 Grice, Blake Monroe City 37-04.50 37-06.50 6 
 4 Blickhan, Alex Mendon (Unit 34-11.00 36-06.75 5 
 5 Gaus, Levi Canton Distr 34-02.25 35-10.00 4  
 6 Vandermaiden, Kyle Mendon (Unit 33-03.50 34-11.00 3 
 7 Cramsey, Wesley Highland 35-06.00 34-08.00 2 
 8 Howren, Jonathan Clark County 35-00.00 34-02.00 1 
 9 Sly, Laine Highland 34-05.00 34-00.00 
 10 Cook, Brandon Camp Point ( 36-00.00 33-10.00 
 11 Burch, Evan Mark Twain 32-02.00 33-00.50 
 12 Egley, Austin Clark County 33-00.00 32-09.00 
 13 Majors, Clayton Mark Twain 29-09.50 32-00.00 
 -- Pollard, Clay Marion Count 35-00.00 DQ 
 
Boys Shot Put
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Ramsey, Tanner Clark County 53-00.00 48-01.75 10 
 2 Bourgeois, Brandon Clark County 45-00.00 41-06.50 8 
 3 Sizemore, Collin Mark Twain 42-08.50 41-05.00 6 
 4 White, Blayne  Palmyra 41-10.75 41-04.75 5 
 5 Humphreys, Ethan Highland 35-06.00 39-01.50 4 
 6 Nunn, Alex Highland 36-07.00 38-04.50 3 
 7 Parrish, Dilan  Palmyra 36-08.25 37-01.75 2 
 8 Frazier, Trevor Camp Point ( 36-00.00 36-03.00 1 
 9 Simmons, Kacey Mark Twain 35-06.00 35-07.75 
 10 Beck, Scott Mendon (Unit  34-06.00 34-00.75 
 11 Griggs, Dylan Monroe City 34-03.00 33-07.50 
 12 Williams, Brenden Monroe City 33-05.00 
 13 Hemmerling, Damon Knox County 37-05.00 32-06.00 
 14 Davis, Lane Mendon (Unit 30-10.00 31-06.75 
 15 Obert, Brandon Camp Point ( 34-00.00 30-03.50 
 16 Hausdorf, Geordan Canton Distr 32-06.00 27-09.00 
 17 Moore, Matt  Knox County 31-00.00 26-01.00 
 18 Dochterman, Matt Canton Distr 35-04.75 25-04.00 
 -- Oles, Cody Marion Count 31-00.00 DQ 
 
Boys Discus Throw
 ================================================================================
 Name Year School Seed Finals Points
 ================================================================================
 1 Gardner, Jeremy Mendon (Unit 102-00 114-02 10 
 2 Humphreys, Ethan Highland 114-00 113-06.50 8 
 3 Caldwell, Brice Palmyra 12-08.25 109-07.50 6 
 4 Gray, J.T. Highland  122-00 108-01.50 5 
 5 Bourgeois, Brandon Clark County 105-00 105-05.50 4 
 6 Kelly, Dwyer Camp Point ( 105-00 101-06 3 
 7 Frazier, Trevor Camp Point (  105-00 98-08 2 
 8 Bock, colton Monroe City 101-10 97-03.50 1 
 9 Elbermawy, Ahmed Canton Distr 95-01 93-01.50 
 10 Simmons, Kacey Mark Twain 90-11 89-01.50 
 11 Williams, Brenden Monroe City 107-07 88-00 
 12 Mason, Phillip Clark County 85-00 84-08 
 13 Haukaas, Wyatt Mark Twain 79-01 83-00 
 14 Dochterman, Matt  Canton Distr 83-01 80-02.50 
 15 Walsh, Thomas Mendon (Unit 77-10 80-00 
 16 Anderson, Cooper Palmyra 93-00 78-11 
 17 Moore, Matt Knox County  81-00 63-09.50 
 18 Edwards, Chris Knox County 50-00 54-06 
 -- Oles, Cody Marion Count 82-00 DQ 

 

You must be logged in to post a comment Login