All State Baseball List

This is the Missouri Sportscasters and Sportswriters Association 2010 all state
baseball team. Thanks to everyone who helped out. I know not all of the nominees
made the team. It was a tough one to assemble with many deserving players.You
can release it tomorrow, Wednesday (June 30th)Chad SpeakarKWIX/KRES radio–CLASS
ONE–(Pitchers)1st-Colton Selvey, So., Liberal1st-Jake Heissler, Sr.
LaPlata,1st-Matt Thomas, Sr., Brashear1st-Carter Brown, Jr., Concordia2nd-Hayden
Fouch, Jr., LaPlata2nd-Chris Foster, Galena, Sr.2nd-Justin VonAllmen, Jr.,
Dora2nd-Jordan Barrett, Jr., Sturgeon(Catchers)1st-Josh Boese, Jr., Scott County
Central1st-Seth Childers, Sr., Cooter2nd-Billy Essick, Sr., Billings2nd-Ross
Carter, Sr., Risco(Infielders)1st-Bradley Craigmyle, Sr., North Shelby1st-Brett
Thomas, Jr., Oak Ridge1st-Collin Werths, So., Concordia1st-Guillermo Rojo, Jr.,
Liberal1st-Jake Welch, Sr., Bernie2nd-Garrett Kelly, Jr., sturgeon2nd-Craig
DeJonge, Sr., Higbee2nd-Caleb Heckemeyer, Jr., St. Elizabeth2nd-Jay Roberts,
Sr., If, Dora2nd-Nolan Otto, Sr., North shelby(Outfielders)1st-Taylor Wheeler,
Jr., LaPlata1st-Cole Wheeler, Jr., LaPlata1st-Tory Hicks, Sr.,
Sturgeon1st-Trenton Bergmann, Jr., Dadeville2nd-Zach Lovell, Sr.,
Liberal2nd-Steffen Simmons, Canton2nd-Travis Holtzclaw, Sr., Higbee2nd-Austin
Leake, Sr., Mark Twain(Utility)1st-Drew Smith, Jr., Concordia1st-Hank Wellborn,
Sr., Glasgow2nd-Cody Snelling, Jr., Brashear2nd-Gabe Kielhofner, Sr.,
Oran–CLASS TWO–(Pitchers)1st-Tyler Hunt, Jr., Westran1st-Travis Hayes, Sr.
Crystal City1st-Robbe Ewing, Jr., Stockton1st-Zachary Davis, Sr.,
Carrollton2nd-Chris Kirkpatrick, Sr., Clearwater2nd-Zach Beringer, Sr.,
Harrisburg2nd-Austin Springer, Jr., Salisbury2nd-Michael Eyman, Sr.,
Conway(Catchers)1st-Aaron Basler, Sr., Valle Catholic1st-Jason Mayden, Sr.,
Carrollton2nd-Nick Pringer, Sr., Eugene2nd-Konrad Kemper, So., South
Callaway(Infielders)1st-Kendall Fay, Sr., Clearwater1st-Jason Blum, Sr., Valle
Catholic1st-Nathan Kaminski, Sr., Crystal City1st-Conner Wilson, Jr.,
Strafford1st-Joey Kenney, Sr., St. Mary’s (Independence)2nd-Nick Andriano, Jr.,
Mid-Buchanan2nd-Austin Hinkle, Jr., Palmyra2nd-Nick Lovell, Sr.,
Russellville2nd-Jonathon Roling, Sr., Salisbury2nd-Daniel Rothweiler, Sr.,
Crystal City(Outfielders)1st-Tyler Rusk, Jr., Cole Camp1st-Zach Campbell, Sr.,
Blue Eye1st-Kyle Nettles, Sr., West County1st-Brock Knapp Sr. Barstow2nd-Skylar
Cobb, Sr., Scott city2nd-John Filkins, Sr., New Bloomfield2nd-Jacob Childers,
Sr. Conway2nd-Stephen Schnieders, Sr., Russellville(Utility)1st-Nathan Geile,
Sr., Valle Catholic1st-Damon Adrian, Sr., Eugene2nd-Kolby O’Dowd, Jr., New
Bloomfield2nd-Josh Hartin, Sr., Southwest of Washburn2nd-Jake Rau Sr., St.
Mary’s (Independence)–CLASS THREE–(Pitchers)1st-Matt Linderer, Sr., Bishop
DuBourg1st-Dane Gronewald, Sr., Winfield1st-Colton Young, Sr., Cape-Notre
Dame1st-Travis Northern, Sr., Cassville2nd-Payton Bosserman, sr., pitcher, Grain
Valley2nd-Dustin Kremer, Sr., Blair Oaks2nd-John Auble, Sr., Lutheran
South2nd-Devin Hampton, Jr., Potosi(Catchers)1st-Derek Fletcher, Sr.,
Moberly1st-Jake Smith, Jr., Monett2nd-Ryan Allee, Jr. Westminster2nd-Tyler
Brinkman, Sr., Winfield(Infielders)1st-Justin Zimmerman, Jr., Union1st-Ryan
Cooper, Jr., Owensville1st-Tanner Glore, Sr. Potosi1st-Seth Conner, Sr.
Logan-Rogersville1st-Richard Wright, Sr. Pembroke Hill2nd-Johnny Eiermann, Jr.,
Warsaw2nd-Myles Edwards, Jr., Warsaw2nd-Grant Davis, Jr., Boonville2nd-Phil
Landwehr, Sr., Borgia2nd-Jimmy Schwent, Sr. Bishop
Dubourg(Outfielders)1st-Chuckie Jones, Sr., Boonville1st-Tate Matheny, So.
Westminster1st-Owen Conway, Sr., St. Pius X (Festus)1st-Trey Bazell, Sr.,
Kennett2nd-Spenser Witt, Sr., Monett2nd-Matt Militello, Sr., Clayton2nd-Austin
Gouldsmith, sr., OF, Grain Valley2nd-Mikey Cebulski, Sr., Bishop
DuBourg(Utility)1st-Kyle Poynter, Sr., Houston1st-Austin Clapp, Sr.,
Macon2nd-Rhett Quinlan, Sr., Boonville2nd-Jeremy Essner, Sr., Cape-Notre
Dame2nd-Ashton Goudeau, Sr., Union–CLASS FOUR–(Pitchers)1st-Tyler Burgess,
Jr., Webb City1st-Mike Compton, Jr., Branson1st-A.J. Walkenhorst, Sr., Fort
Zumwalt South1st-Jon Glidewell, Sr., Timberland2nd-Ryan Daniels, Sr.,
Oakville2nd-Kevin Pohle, Sr., Parkway South2nd-Sasha Kuebel, Jr., SLUH2nd-Andrew
Reidt, Sr., Pacific(Catchers)1st-Zach Nichols, Sr., Hannibal1st-Josh Brewer,
Sr., St. Clair2nd-Cameron Berra, Sr. Parkway Central2nd-Tyler Qualls, Sr.,
Jackson(Infielders)1st-Larry Schimsa, Sr., Pacific1st-Tee Helsel, Sr.,
Branson1st-Spencer Johnson, So., Parkview1st-Danny Murphy, Sr.
Mehlville1st-Horace Johnson, Sr., Ray-Pec2nd-Brett Graves, Jr., Francis
Howell2nd-Fred Ford, Sr. Zumwalt South2nd-Caleb Cole, Sr., Lee’s Summit
North2nd-Jeff Moore, Jr., St. Clair2nd-Corbin Berkstresser, Sr., Lee’s
Summitt(Outfielders)1st-Mike Brown, Sr., Lindbergh1st-G.J. Strauss, Sr.,
CBC1st-Jacob Ripp, Sr., Lafayette1st-Sal Belfonte, Sr., Rockhurst2nd-Jordan
Brown, Sr., Blue Springs2nd-Brad Wilson, Sr., Helias2nd-Max Byers, Sr., Rock
Bridge2nd-Alex Greer, jr., Fort Osage(Utility)1st-Ryan Phillips, So., Rock
Bridge1st-Alex Lang, Sr., Smith-Cotton1st-Jordan Hankins, Sr. Zumwalt
North2nd-Ryan Yuengel, Sr. Festus2nd-Kaleb Davis, Sr., Jefferson City2nd-Robbie
Freidlein, Sr., Francis Howell North


MEDIA ALL-STATE BASEBALL CS/BT2 catchers, 4 pitchers, 5 if, 4 of, 2/3
utility per team–CLASS ONE–(Pitchers)1st-Colton Selvey, So., Liberal1st-Jake
Heissler, Sr. LaPlata, 1st-Matt Thomas, Sr., Brashear1st-Carter Brown, Jr.,
Concordia2nd-Hayden Fouch, Jr., LaPlata2nd-Chris Foster, Galena, Sr.2nd-Justin
VonAllmen, Jr., Dora2nd-Jordan Barrett, Jr., Sturgeon(Catchers)1st-Josh Boese,
Jr., Scott County Central1st-Seth Childers, Sr., Cooter2nd-Billy Essick, Sr.,
Billings2nd-Ross Carter, Sr., Risco(Infielders)1st-Bradley Craigmyle, Sr., North
Shelby1st-Brett Thomas, Jr., Oak Ridge1st-Collin Werths, So.,
Concordia1st-Guillermo Rojo, Jr., Liberal1st-Jake Welch, Sr., Bernie2nd-Garrett
Kelly, Jr., sturgeon2nd-Craig DeJonge, Sr., Higbee2nd-Caleb Heckemeyer, Jr., St.
Elizabeth2nd-Jay Roberts, Sr., If, Dora2nd-Nolan Otto, Sr., North
shelby(Outfielders)1st-Taylor Wheeler, Jr., LaPlata1st-Cole Wheeler, Jr.,
LaPlata1st-Tory Hicks, Sr., Sturgeon1st-Trenton Bergmann, Jr., Dadeville2nd-Zach
Lovell, Sr., Liberal2nd-Steffen Simmons, Canton2nd-Travis Holtzclaw, Sr.,
Higbee2nd-Austin Leake, Sr., Mark Twain (Utility)1st-Drew Smith, Jr.,
Concordia1st-Hank Wellborn, Sr., Glasgow2nd-Cody Snelling, Jr., Brashear2nd-Gabe
Kielhofner, Sr., Oran–CLASS TWO–(Pitchers)1st-Tyler Hunt, Jr.,
Westran1st-Travis Hayes, Sr. Crystal City1st-Robbe Ewing, Jr.,
Stockton1st-Zachary Davis, Sr., Carrollton2nd-Chris Kirkpatrick, Sr.,
Clearwater2nd-Zach Beringer, Sr., Harrisburg2nd-Austin Springer, Jr.,
Salisbury2nd-Michael Eyman, Sr., Conway(Catchers)1st-Aaron Basler, Sr., Valle
Catholic1st-Jason Mayden, Sr., Carrollton2nd-Nick Pringer, Sr., Eugene2nd-Konrad
Kemper, So., South Callaway(Infielders)1st-Kendall Fay, Sr., Clearwater1st-Jason
Blum, Sr., Valle Catholic1st-Nathan Kaminski, Sr., Crystal City1st-Conner
Wilson, Jr., Strafford1st-Joey Kenney, Sr., St. Mary’s (Independence)2nd-Nick
Andriano, Jr., Mid-Buchanan2nd-Austin Hinkle, Jr., Palmyra2nd-Nick Lovell, Sr.,
Russellville2nd-Jonathon Roling, Sr., Salisbury2nd-Daniel Rothweiler, Sr.,
Crystal City(Outfielders)1st-Tyler Rusk, Jr., Cole Camp1st-Zach Campbell, Sr.,
Blue Eye1st-Kyle Nettles, Sr., West County1st-Brock Knapp Sr. Barstow2nd-Skylar
Cobb, Sr., Scott city 2nd-John Filkins, Sr., New Bloomfield2nd-Jacob Childers,
Sr. Conway2nd-Stephen Schnieders, Sr., Russellville(Utility)1st-Nathan Geile,
Sr., Valle Catholic1st-Damon Adrian, Sr., Eugene2nd-Kolby O’Dowd, Jr., New
Bloomfield2nd-Josh Hartin, Sr., Southwest of Washburn2nd-Jake Rau Sr., St.
Mary’s (Independence)–CLASS THREE–(Pitchers)1st-Matt Linderer, Sr., Bishop
DuBourg1st-Dane Gronewald, Sr., Winfield1st-Colton Young, Sr., Cape-Notre
Dame1st-Travis Northern, Sr., Cassville2nd-Payton Bosserman, sr., pitcher, Grain
Valley2nd-Dustin Kremer, Sr., Blair Oaks2nd-John Auble, Sr., Lutheran
South2nd-Devin Hampton, Jr., Potosi(Catchers)1st-Derek Fletcher, Sr.,
Moberly1st-Jake Smith, Jr., Monett2nd-Ryan Allee, Jr. Westminster2nd-Tyler
Brinkman, Sr., Winfield(Infielders)1st-Justin Zimmerman, Jr., Union1st-Ryan
Cooper, Jr., Owensville1st-Tanner Glore, Sr. Potosi1st-Seth Conner, Sr.
Logan-Rogersville1st-Richard Wright, Sr. Pembroke Hill2nd-Johnny Eiermann, Jr.,
Warsaw2nd-Myles Edwards, Jr., Warsaw2nd-Grant Davis, Jr., Boonville2nd-Phil
Landwehr, Sr., Borgia2nd-Jimmy Schwent, Sr. Bishop
Dubourg(Outfielders)1st-Chuckie Jones, Sr., Boonville1st-Tate Matheny, So.
Westminster1st-Owen Conway, Sr., St. Pius X (Festus)1st-Trey Bazell, Sr.,
Kennett2nd-Spenser Witt, Sr., Monett2nd-Matt Militello, Sr., Clayton2nd-Austin
Gouldsmith, sr., OF, Grain Valley2nd-Mikey Cebulski, Sr., Bishop
DuBourg(Utility)1st-Kyle Poynter, Sr., Houston1st-Austin Clapp, Sr.,
Macon2nd-Rhett Quinlan, Sr., Boonville2nd-Jeremy Essner, Sr., Cape-Notre
Dame2nd-Ashton Goudeau, Sr., Union–CLASS FOUR–(Pitchers)1st-Tyler Burgess,
Jr., Webb City1st-Mike Compton, Jr., Branson1st-A.J. Walkenhorst, Sr., Fort
Zumwalt South1st-Jon Glidewell, Sr., Timberland2nd-Ryan Daniels, Sr.,
Oakville2nd-Kevin Pohle, Sr., Parkway South2nd-Sasha Kuebel, Jr., SLUH2nd-Andrew
Reidt, Sr., Pacific(Catchers)1st-Zach Nichols, Sr., Hannibal1st-Josh Brewer,
Sr., St. Clair2nd-Cameron Berra, Sr. Parkway Central 2nd-Tyler Qualls, Sr.,
Jackson(Infielders)1st-Larry Schimsa, Sr., Pacific1st-Tee Helsel, Sr.,
Branson1st-Spencer Johnson, So., Parkview1st-Danny Murphy, Sr.
Mehlville1st-Horace Johnson, Sr., Ray-Pec2nd-Brett Graves, Jr., Francis
Howell2nd-Fred Ford, Sr. Zumwalt South2nd-Caleb Cole, Sr., Lee’s Summit
North2nd-Jeff Moore, Jr., St. Clair2nd-Corbin Berkstresser, Sr., Lee’s Summitt
(Outfielders)1st-Mike Brown, Sr., Lindbergh1st-G.J. Strauss, Sr., CBC1st-Jacob
Ripp, Sr., Lafayette1st-Sal Belfonte, Sr., Rockhurst2nd-Jordan Brown, Sr., Blue
Springs2nd-Brad Wilson, Sr., Helias2nd-Max Byers, Sr., Rock Bridge2nd-Alex
Greer, jr., Fort Osage(Utility)1st-Ryan Phillips, So., Rock Bridge 1st-Alex
Lang, Sr., Smith-Cotton1st-Jordan Hankins, Sr. Zumwalt North2nd-Ryan Yuengel,
Sr. Festus2nd-Kaleb Davis, Sr., Jefferson City2nd-Robbie Freidlein, Sr., Francis
Howell North