Green City Track Results

Varsity
Boys

Shot Put

Smith                Nov            39’8

Dent                 Knox            38’10
½

Potter               Nov            36’3

Bahena             Milan            35’5

Hubbard            GC            35’1

Moots              Knox            34’10

Williams            Grundy32’9

Harris               Atl            32’8

High Jump     

Montgomery            LC            5’8

Baird                Nov            5’6

Dent                 Knox            5’4

Matheney            Nov            5’4

Whitney            Grundy5’4

Shelmadine            Bev            5’4

Raines              Grundy5’0

Bankus Milan            5’0

Long Jump

Luman              Nov            20’8
½

Petrie               Milan            19’3

Raines              Grundy18’6

Holt                  GC            18’5

Singleton            Nov            17’9

Whitney            Grundy17’7
½

Miller               Atl            17’6
¼

Shelmadine            Bev            17’0 ½

Discus

Billington            Nov            115’10

Smith                Nov            106’6

Conner             GC            93’1

Hardy               LC            89’4

McGhee            Bev            89’2

Swilder Bra            88’5

Chockley            Knox            86’1 ½

Harris               Atl            82’1

Triple Jump

Luman              Nov            41’1

Baird                Nov            36’11

King                 GC            36’2

Miller               Atl            35’8

Jacobs              GC            35’8

Raines              Grundy35’5 ½

Jackson            Grundy35’4

Mingu               Mer            35’3
½

3200m relay

LC       9:51

Bra            10:06.12

Knox            10:19.69

Nov            10:25.41

Milan    11:15

GC            12:07.87

110 m Hurdles

James               Knox            18.17

Jackson            Buck            19.08

Roberts            Bev            19.4

Martin              Nov            21.69

Nearhorel            Atl            22.39

Jacobs              GC            22.63

Cornelison            Nov            23.59

100m dash

Luman              Nov            11.57

M. Pegg            Knox            12.08

C. Pegg            Knox            12.10

Singleton            Nov            12.13

Richardson            Milan            12.32

Holt                  GC            12.33

Anderson            Bra            12.48

King                 GC            12.76

800 m relay

Nov     1:45.65

LC       1:48.07

Knox    1:48.73

Grundy1:49.60

GC       1:50.04

Bra       1:56.65

Milan    1:59.21

1600m run

McCabe            Knox            5:10.37

McWorton            LC            5:13.47

Woods             Bra            5:31.03

Hazen               Bra            5:40.71

Morrow            Nov            5:45.8

Miller               Knox            5:47.72

Ludolf              Nov            5:54.95

Haddock            Bev            6:19.0

400m relay

Knox                48.7

Milan                49.16

Nov                 49.44

GC                   50.38

LC                   51.18

Grundy 52.52

Bra                   55.38

Bev                  58.93

400 m dash

C Pegg             Knox            56.88

Shelmadine            Bev            58.03

Thrasher            Bev            58.1

Johnson            Nov            59.19

Woods             Bra            1:00.47

Ross                 Atl            1:00.71

Nearhood            Atl            1:04.58

Edwards            Knox            1:04.81

300m hurdles

Baird                Nov            46.69

Roberts            Bev            47.53

James               Knox            47.54

Harter              Buck            52.64

Jacobs              GC            52.81

Davis                Nov            54.43

Graham            LC            55.21

Hoerrmann            GC            56.24

800 m run

McWhortr            LC            2:17.49

Thrasher            Bev            2:18.22

Montgomery            LC            2:24.12

Edwards            Knox            2:25.78

Woods             Bra            2:32.55

Teter                Bev            2:34.63

Pope                Nov            2:37.76

Clark                Knox            2:39

200m dash

Luman              Nov            23.98

M. Pegg            Knox            24.5

Singleton            Nov            25.13

Holt                  GC            25.82

Shelmadine            Bev            25.96

Peoples            GC            26.16

Jennings            Bev            26.3

Bryan               Mer            26.97

3200m run

Hazen               Bra            12:30

Fuse                 LC            12:50

Ludolf              Nov            12:52

Rice                 Knox            12:59

Belzer               Bra            13:55

Bueno              Milan            15:30

Benowitz            Atl            15.42

Vess                 Bev            16:35

1600 m relay

Knox                3:56.40

Milan                4:11.87

LC                   4:12.94

Nov                 4:14.63

Bev                  4:34.1

GC                   5:39.05

Totals

Nov                 173.5

Knox                123.5

LC                   77

GC                   62

Bev                  60

Bra                   51

Milan                43

Grundy 30

Atl                    20

Buck                13

Mer                 


Varsity Girls

High Jump

Casady             Buck            4’6

Rader               Nov            4’4

Lentz                Grundy4’4

Rouse               GC            4’2

Spearman            Atl            4’2

Peters               Knox            4’2

Discus

Rouse               GC            85’2

Ward               MC            81’6
½

Munday            Grundy81’4
½

Main                Buck            81’2

Lusher              MC            78

Sutton              Knox            75’6

Allen                Atl            71’7

Hubbard            Nov68’11
½

Long Jump

Casady             Buck            14’3

Stimpson            Grundy14’2

Prokup             Bev            13’10
½

Main                Buck            13’7
¼

Jacobs              GC            13’3
½

Ausmus            Knox            13

Duncan MC            12’10 ½

Spearman            Atl            12’7 ¾

Shot Put

Rouse               GC            31’3

Potter               Nov            30’6

Munday            Grundy29’9

Dobrinske            GC            28’6

Main                Buck            28

Hubbard            Nov            27’6

Ward               Milan            26’10

Shelmadine            Bev            25’9

Triple Jump

Lewis               LC  
            29’5

Russell              LC            29’2
½

Prokup             Bev            29’2
½

Ausmus            Knox            28’2 ½

Jacobs              GC            27’7
½

Stimpson            Grundy27’0
½

Duncan MC            26’11 ½

Spearman            Atl            26’11

3200 m relay

Knox    11:46.9

LC       12:18

100m hurdles

Russell LC            18.79

Main                Buck            18.8

Prokup             Bevier             19.15

Elsea                Bra            20.66

Rader               Nov            22.02

Rogers             GC            22.56

100 m dash

Casady             Buck            14.5

Eads                 Nov            14.51

Ramer              Knox            14.56

Lewis               LC            14.86

Spearman            Atl            15.0

Smothers            Atl            15.34

Jacobs              GC            15.43

Hines                Bra            15.59

800m relay

LC       2:06.28

Nov     2:15.18

Milan    2:18.5

Bra       2:27.22

1600 m run

Stanphill            LC            6:09.21

Cahalan            Knox            6:14

Sykes               Bra            7:02

Shaw                MC            7:30.45

Smith                Bra            7:49.7

Rogers             LC            8:11.72

400m relay

LC       59.09

Nov     1:02.5

GC       1:03.5

Atl        1:03.62

Bev      1:06.5

MC      1:06.74

Bra       1:08.0

400 m dash

Peters               Knox            1:09.84

Ramer              Knox            1:11.84

Gonzalez            Milan            1:14.66

Stimpson            Grundy1:17.41

Smothers            Atl            1:20.94

Heringtonq            Milan            1:21.9

Rader               Nov            1:22.53

Smith                Bev            1:24.24

300m hurdles

Russell              LC            56.53

Prokup             Bev            1:00.44

Hines                Bra            1:03.25

Rader               Nov            1:04.56

Rogers             GC            1:07.38

800 m run       

Haverton            Knox            2:47.42

Stamphill            LC            2:53.19

Sykes               Bra            3:05.22

Russell              LC            3:14.97

Shelmadine            Bev            3:17.7

Smith                Bra            3:31.68

Lester               Bev            3:37.41

Edwards            Knox            3:39

200 m dash

Casady              Buck            30.57

Brazer              LC            30.91

Hinkle              Knox            31.06

Hardy               LC            31.44

Smothers            Atl            33.09

Lentz                Grundy33.46

Gonzalez            Milan            33.52

Thomas            GC            34.19

3200 m run

Ausmus            Knox            14:15.0

Rinehart            LC            16:07.0

Russell              LC            16:47.0

Shaw                MC            17:21.0

1600m relay

Knox                4:49.97

LC                   5:23.09

Milan                5:40.16

Nov                 6:22.18

Bra                   6:44.5

Totals

LC       122

Knox    103

Buck    62

Nov     60

GC       54

Bra       42

Bev      38

Grundy 37

Milan    35

Atl        28

MC      21

Jr. High Boys

Shot Put

Hatcher            Grundy            36’11 ½

Scott                Milan                35’7 ½

Kingsmith            Novinger         32’8 ½

Passmore            Mer                  31’2
½

Stevens            Grundy            30’2 ½

Harvey             LC                   29’5 ½

Petre                Bev                  28’3

Hepler              GC                   28’2

Triple Jump

Houseman            Bra            34’7 ½

Gillaspie            Knox            33’1

Pipes                Bev            32’8

Hartly               Mer            31’11

Harris               Atl            30’2

Allen                LC            30’1

Stillwell LC            28’7

Hensley            Milan            28’6

Discus

Harvey             LC            106’2
½

Bookout            LC            98’9 ½

Smith                Nov            85’11

Moore              Knox            83’1

Stevens            Grundy81’9
½

Kelsey              Knox            80’3

Hepler              GC            78’9

Scott                Milan            78’9

High Jump

Klingsmith            Nov            4’10

Tate                 Nov            4’8

Thompson             Milan            4’6

Ashenfelter            Bev            4’4

Martin              Bev            4’4

Boone              Knox            4’2

Burns               Milan            4’2

Long Jump

Housman            Bra            16’7

Klingsmith            Nov            15’11 ½

Harris               Atl            15’2
½

Poore               Knox            15’2

Voss                Atl            15’1

Kittle                Nov            14’9

Gillaspy             Knox            14’8 ¾

Eddy                Milan            14’7 ½

100m Hurdles

DeRyke            Milan            18.64

Ashenfelter            Bev            19.34

Bookout            LC            20.04

Boone              Knox            20.09

Wood              LC            20.44

Hartley             Mer            20.55

Kittle                Nov            21.07

Shurvington            Bev            31.16

100m dash

Cowan             Knox            12.96

Tate                 Nov            13.56

Thompson             Milan            13.66

Hatcher            Grundy13.72

Jungles LC            13.97

Eddy                Milan            14.18

Peukert            Bev            14.28

Thompson            Knox            14.46

800m Relay

Knox    1:53.68

Milan    1:54.08

Bev      2:03.84

LC       2:05.59

Nov     2:09.67

Mer      2:23.61

1600 m run

Hartley             Mer            5:29.05

Stillwell LC            5:30.06

Tongate            Knox            5:43.19

Housman            Bra            5:45.39

Ramer              Knox            6:01.18

Harris               Atl            6:01.27

Castaneda            Milan            6:09.79

Wilson              LC            6:11

400m relay

Milan    53.5

Knox    56.69

Bev      59.56

Nov     1:06

Grundy1:101.34

Bra       1:04.16

LC       1:04.75

Mer      1:05.56

400m dash     

Pipes                Bev            1:01.52

Narona             LC            1:05.53

Allen                LC            1:06.37

Webber            Atl            1:06.48

Hensley            Milan            1:07.73

Martin              Bev            1:09.7

Skinener            Grundy1:09.8

Voss                Atl            1:10.12

800 m run

Pipes                Bev            2:27.86

Hartley             Mer            2:35.6

Ashenfelter            Bev            2:37.53

Ramer              Knox            2:41.12

Neranov            LC            2:41.31

Noe                 Mer            2:41.81

Boone              Knox            2:47.64

200 m dash    

Thompson            Milan            26.9

Housman            Bra            27.25

May                 Milan            27.37

Tade                Nov            28.95

Jungles LC            29.38

Klingsmith            Nov            29.78

Peukert            Bev            29.95

Poore               Knox            30.02

1600 m relay

LC                   4:30.66

Knox                4:31.65

Milan                4:35.66

Atl                    4:54.31

Bev                  5:03.8

Nov                 5:56.97

Totals

LC       88

Knox    86

Milan    84

Bev      75

Nov     71

Mer      38

Bra       36

Grundy29

Atl        28

GC       3

Jr. High Girls

Shot Put

Dooley             Knox                30’4

Williams            Nov                 29’

Stark                Mercer             28’7

Sylvester            Milan                28’4

Dysart              Atlanta             27’3

Reardon            Nov                 25’

Scobee             Milan                24’2

Wilson              Bev                  23’8

Discus

Scobee             Milan                78’6

Dooley             Knox                69’9

Stark                Mercer             63’1

Dysart              Atl                    60’5

Wilson              Bev                  55’11

Billington            Nov                 55’8

Smothers            Atl                    55’1

Williams            Nov                 54’2

Long Jump

Michaelis            Mercer             13’6
¾

Sample             Mercer             12’11 ½

Reed                Atl                    12’11

Newton            Grundy            12’9

Ross                 Atl                    12’6

Jacques            Nov                 12’4
½

Ward               LC                   11’9 ½

Berry                GC                   11’7 ¼

Triple Jump

Hustead            Knox                28’2

Jacques            Nov                 27’7
½

Buster              Bev                  26’9 ½

Thomas            Bra                   26’5
½

Acton               Bra                   25’9 ½

Sample             Mercer             24’4 ½

Doak                Milan                23’5 ½

Faulkner            Atl                    22’7
½

High Jump

Matheny            Nov                 4’4

Buster              Bev                  4’2

Taylor              Milan                4’

Faulkner            Atl                    4’

Hullinger            LC                   3’10

Thomas             Bra                   3’10

Woods             Knox                3’10

Lincoln Knox                3’10

75 m Hurdles

Hullinger            LC                   15.02

Owens             Mer                  15.05

Heaton             GC                   15.32

Sample             Mer                  15.48

Watts               Knox                15.66

Wagster            Bra                   15.7

Sylvester            Milan                15.94

Buswell            LC                   16.03

100 m dash

Reed                Atl                    14.52

Thompson            Milan                14.54

Thompson            MC                  15.09

Jacques            Nov                 15.15

Owens             Mer                  15.41

Grinder MC                  15.41

Wenger            Knox                15.45

Anderson            Bra                   15.74

800m Relay   

Milan                2:10.29

MC                  2:11.68

Nov                 2:17.78

Knox                2:19.75

GC                   2:23.24

LC                   2:24.13

Bra                   2:24.87

Grundy 2:26.84

1600m run

Hullinger            LC            6:36

Barker              LC            6:37

Matheny            Nov            6:45

Michael            Milan            6:47

Wagster            Bra            7:04

Moncrief            Bra            7:28

Hunziker            Knox            7:35

Coulson            GC            8:02

400 m relay

Milan                59.54

Novinger            1:03.41

GC                   1:03.97

Mer                  1:04.9

Knox                1:05.35

Bev                  1:07.4

Grundy 1:09.24

LC                   1:11.5

400 m dash

Thompson             MC            1:11

Albriech            GC            1:12

Reed                Atl            1:12.88

Matheny            Nov            1:13

Michaelis            Mer            1:15

Gaunt               MC            1:17

Moncrief            Bra            1:19

Cashatt             Buck            1:20

800 m run

Matheny            Nov            2:58

Barker              LC            3:02

Moncrief            Bra            3:05

Acton               Bra            3:06

Gaunt               MC            3:12

Michael            Milan            3:14

Nichols Milan            3:14.86

Stevens            Grundy3:15

200 m dash

Thompson             Milan            30.33

Watts               Milan            30.38

Reed                Atl            30.81

Thompson            MC            32.16

Grinder MC            33.43

Gunnels            Nov            33.44

Michaelis            Mer            33.44

LaFaver            GC            33.47

1600 m relay

LC       5:16

Knox    5:19

Milan    5:24

Bra       5:35

GC       5:44

Nov     6:26

Totals

Milan    88.5

Nov     81.5

LC       57

Mer      56

Knox    56

Atl        49.5

MC      48.5

Bra       43

GC       31       

Bev      22

Grundy 9

Buck    1