Tri Rivers All Conference Basketball Teams 2008-09

 

Tri Rivers All Conference Basketball Teams
2008-09

Boy’s First Team

Jacob
Winkler*              Schuyler
Co.                 Senior

Dennis
Dent*                 Knox
County              Senior

Daniel
Mallette*             Putnam
County              Junior

Michael
Brennan*            Clark County              Senior

Logan
Hill                      Milan                            Senior

*Unanimous
Selection

Boy’s Second Team

Bryan
Plenge                 Clark County              Senior

Ryan
Falconer               Brookfield                      Senior

Mitchel
Penn                 Knox
County              Senior

Nolan
Wood                  Putnam
Co.                   Junior

Michael
Stoneburner            North Shelby              Senior

Tim
Gorman                  Schuyler Co.                 Soph.

Boy’s Third Team

Kyle
Shelley                  Scotland Co.                Junior

Ethan
Allen                   Clark County              Senior

Blake
Williams              Brookfield                      Junior

Jesse
Wheeler               Schuyler
Co.                 Junior

Justin
Reeves                Knox
County              Soph.

Coach
of the Year-Clint Smith, Clark County

Boy’s
MVP-Michael Brennan, Clark County

Girls’ First Team

Kaitlin
Stump                 Schuyler
Co.                 Junior

Katie
Steele                  Putnam Co.                   Senior

Tessa
Ramer                 Knox
County              Senior

Brooke
Wheeler             Clark
County              Junior

Jill
Fletcher                    Brookfield                      Senior

Carly
Bohle                   Milan                            Junior

Girl’s Second Team

Hilary
Mason                 Putnam
Co.                   Senior

Lorrie
Peters                  Knox County              Junior

Kaitlin
Caldwell              Scotland
Co.                Senior

Jamie
Mullenix               Putnam Co.                   Senior

Cady
Flood                    Clark County              Junior

Girl’s Third Team

Stephanie
March            Schuyler Co.                 Senior

Brooke
Harrington            Brookfield                      Senior

Melissa
Cotton              Scotland
Co.                Senior

Jillian
Yoder                   North Shelby              Senior

Britni
Bertelli                  Clark County              Senior

Coach
of the Year-Mike Schmidli, Putnam County

Girl’s
MVP-Kaitlin Stump, Schuyler County

Boy’s Final Conference
Standings

Team                           Conf.                Overall

Clark
County                 7-0                    18-6

Knox
County                 5-2                    20-8

Schuyler
Co.                 5-2                    17-9

Putnam
County              5-2                    12-12

Milan                            2-5                    12-13

North
Shelby                 2-5                    12-15

Scotland
Co.                 1-6                    6-21

Brookfield                      1-6                    4-21

Girl’s Final Conference
Standings

Putnam
Co.                   7-0                    18-7

Knox
County                 5-2                    14-12

Clark
County                 5-2                    11-15

Brookfield                      4-3                    10-14

Schuyler
Co.                 4-3                    15-11

Scotland
Co.                 2-5                    16-12

North
Shelby                 1-6                    9-16

Milan                            0-7                    7-18