All District Football Teams Announced

2008 NORTHEAST ALL DISTRICT FOOTBALL TEAMS
selected by area sportswriters and sportcasters

–CLASS ONE–
Quarterback
1st Taylor Barr Jr. Paris
2nd Keenan Gillaspy Jr Knox Co.

Running Back
1st Daniel Jones Sr. North Shelby
1st Matthew Bell Jr. Marceline
1st Bryce Richardson Sr. Milan
2nd Scott Brookshier Jr. Van-Far
2nd Josh McEwen Sr. North Shelby

Ends
1st Jon Gilliam Jr. Paris
1st William Ransdell Sr. Paris
2nd Jordan Tibbs Jr. Marceline
2nd Christian Cunningham Jr. Schuyler Co.

Offensive Line
1st Brandon McDonald Sr. Milan
1st Dahn Kemp Sr. North Shelby
1st Luke Brehm Sr. Marceline
1st Bryce Cupp Jr. Marceline
1st Brock Teague Sr. Van-Far
2nd Greg Hedges Sr. Milan
2nd Nolan Otto Jr. North Shelby
2nd Jacob Moots, Sr. Knox County

Defensive Line
1st Nolan Otto Jr. North Shelby
1st Josh Weaver Sr. Marceline
1st Dennis Dent Sr. Knox Co.
1st Jacob Moots Sr. Knox County
2nd Nick McCollum Sr. Marceline
2nd David Hinkle Jr. Knox County
2nd Jason Bichsel Jr. North Shelby
2nd Tevin Mendenhall Sr. Milan

Linebackers
1st Matthew Bell Jr. Marceline
1st Dahn Kemp Sr. North Shelby
1st Bryce Richardson Sr. Milan
1st Daniel Jones Sr. North Shelby
2nd Jake Shipley Sr. Putnam Co.
2nd Nick Cordray Jr. Marceline
2nd Scott Brookshier Jr. Van-Far
2nd Andy Greenley Jr. Knox County

Defensive Backs
1st Levi Miles Jr. Putnam Co.
1st Jordan Tibbs Jr. Marceline
1st William Ransdell Sr. Paris
2nd Cody Peterie Sr. Milan

Kicker
1st Cameron Kirmse Jr. Knox Co
2nd Edgar Bahena Sr. Milan

Punter
1st Keenan Gillaspy Jr. Knox Co.
2nd Jessup Englert Jr. Putnam County

Coach of the Year: Terry Ahern, North Shelby

–CLASS TWO–
Quarterback
1st Ethan Allen Sr. Clark County
2nd Shawn Maloney Sr. Monroe City

Running Back
1st Javis Vineyard Sr. Clark County
1st Stefan Andress Jr. South Shelby
2nd Aaron Sprouse Sr. Brookfield
2nd Ben Johnson Sr. Clopton/Elsberry

Ends
1st Shawn Powell Sr. Monroe City
1st Justin Wilt Sr. South Shelby
1st Matt Morrow Sr. Clark County
2nd Joe Chinn Jr. Monroe City
2nd Brian Plenge Sr. Clark County

Offensive Line
1st Cori Seth Sr. Clark County
1st Michael Brennan Sr. Clark County
1st Lynn Williams Sr. Clark Co.
1st Will Paalhar Sr. Brookfield
1st Daniel Roth Sr. South Shelby
2nd Bryce Johnston Sr. South Shelby
2nd Ethan Decker So. South Shelby
2nd Jared Hagan Sr. Monroe City
2nd Michael Hamilton Jr. Mark Twain

Defensive Line
1st Michael Brennan Sr. Clark County
1st Cori Seth Sr. Clark County
1st Lynn Williams Sr. Clark County
1st Justin Wilt Sr. South Shelby
2nd Ethan Decker So. South Shelby
2nd Brock Wine Jr. Brookfield
2nd Andrew Hurley Jr. Macon
2nd CJ Haden Jr. Monroe City

Linebackers
1st Bryce Johnston Sr. South Shelby
1st Javis Vineyard Sr. Clark County
1st Kolt Kiger Sr. Clark County
1st Eli Harscher Sr. Highland
2nd Landon Bailey Sr. Macon
2nd Aaron Sprouse Sr. Brookfield
2nd Austin Lindsay Jr. Brookfield
2nd Jordan Holland Jr. Monroe City

Defensive Backs
1st Joe Chinn Jr. Monroe City
1st Bryan Plenge Sr. Clark County
1st Matt Patterson Sr. South Shelby
2nd Ethan Allen Sr. Clark County
2nd Shawn Maloney Sr. Monroe City
2nd Andrew Adrian Sr. Palmyra

Kicker
1st Brian White Sr. Palmyra

Punter
1st Brian Plenge Sr. Clark County
2nd Matt Patterson Sr. South Shelby

Coach of the Year: Matt Smith, Clark County

–CLASSES THREE AND FOUR–
(picked a first team and next ten on second team)

Quarterback
1st Cody King Sr. Kirksville
2nd Ryan Cox Jr. Bowling Green

Running Back
1st Jon Dixon Jr. Moberly
1st Jay’Kob King Sr Hannibal
2nd Zach Nichols Jr Hannibal

Ends
1st David Tooley Sr. Moberly
1st Joe Williams Sr. Kirksville
1st Justin Edmond Sr. Bowling Green
2nd Cody Spegal Jr. Bowling Green
2nd Mat Sims Jr Hannibal
2nd Michael Howard Sr. Mexico

Offensive Line
1st Dustin Chitwood Sr. Hannibal
1st Derek Hicks Sr. Hannibal
1st Kyle Stoecklein Sr. Moberly
1st Hunter Kelley Jr. Kirksville
1st Caleb Shannon Sr. Bowling Green
2nd Terrell Graves Sr. Moberly

Defensive Line
1st Jordan Strickland Jr Hannibal
1st Weston Keleher Sr. Moberly
1st Hunter Kelley Jr. Kirksville
1st Huntley Leverenz Jr. Bowling Green
2nd Patrick Thompson Jr. Moberly

Linebackers
1st Mike Henderson Sr. Hannibal
1st Hayden Berry Sr. Moberly
1st Taylor Harris Jr. Bowling Green
1st Garrett Test Sr. Mexico
2nd Brock Sisco Sr. Moberly
2nd Colton Buck Sr. Kirksville
2nd Jay’Kob King Sr. Hannibal

Defensive Backs
1st Alex Roeglin Sr. Kirksville
1st Mark Nemes So. Hannibal
1st Mat Sims Jr. Hannibal

Kicker
1st Mat Sims Jr. Hannibal

Punter
1st Travis Mundahl Sr. Kirksville

Coach of the Year: Mark St. Clair, Hannibal

You must be logged in to post a comment Login