NORTHEAST ALL DISTRICT FOOTBALL TEAM 2007

NORTHEAST ALL DISTRICT FOOTBALL TEAM 2007

 


CLASS ONE

 

Quarterback

–FIRST TEAM–

Joe Gilliam                        Paris                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Matt Patterson                        South Shelby                        Jr.

 

Running back

–FIRST TEAM–

Ethan Harris                        South Shelby                        Sr.

Zach Parrish                        Knox County                        Sr.

Daniel Jones                        North Shelby                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Matthew Bell                        Marceline                        So.

P. J. Shepherd                        Louisiana                        Sr.

Cody Lane                        Milan                        Sr.

 

End

–FIRST TEAM–

William Ransdell                        Paris                        Jr.

Derek Vanlandingham                        Paris                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Justin Wilt                        South Shelby                        Jr.

Matt Brundage                        Putnam County                        Sr.

 

Offensive Line

–FIRST TEAM–

Matthew Snook                        Paris                        Sr.

Darien Valentine                        Putnam County                        Sr.

Brandon McDonald                        Milan                        Jr.

Luke Ewigman                        Marceline                        Sr.

Bryce Johnston                        South Shelby                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Jordan Bowman                        South Shelby                        Sr.

Jason Bichsel                        North Shelby                        So.

Greg Hedges                        Milan                        Jr.

Jacob Moots                        Knox County                        Jr.

Will Anders                        Putnam County                        Sr.

 

Kicker

–FIRST TEAM—

Carlos Hernandez                        Milan                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Matthew Schuman                        South Shelby                        Jr.


Defensive Line

–FIRST TEAM–

Darien Valentine                        Putnam Co.                        Sr.

Jordan Bowman                        South Shelby                        Sr.

Matthew Snook                        Paris                        Sr.

Ethan Hustead                        Knox County                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Luke Ewigman                        Marceline                        Sr.

Dennis Dent                        Knox County                        Jr.

Justin Wilt                        South Shelby                        Jr.

Bryce Richardson                        Milan                        Jr.

 

Linebacker

–FIRST TEAM–

Bryce Johnston                        South Shelby                        Jr.

Matthew Bell                        Marceline                        So.

Jacob Rex                        Milan                        Sr.

Cody Arends                        Paris                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Curt Hubbard                        North Shelby                        Sr.

Jacob Moots                        Knox  County                        Jr.

Tanner Lowrance                        Van-Far                        Sr.

Jake Shipley                        Putnam County                        Jr.

 

Defensive Back

–FIRST TEAM–

Zach Parrish                        Knox County                        Sr.

Matt Patterson                        South Shelby                        Jr.

Derek Vanlandingham                        Paris                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Jake Tarpening                        Marceline                        Sr.

William Ransdell                        Paris                        Jr.

 

Punter

–FIRST TEAM—

Brody Schrock                        Milan                        So.

 

–SECOND TEAM–

Matt Patterson                        South Shelby                        Jr.

 

Coach of the Year:

Rob Wilt                        South Shelby


CLASS TWO

 

Quarterback

–FIRST TEAM–

Jonathon Nutt                        Palmyra                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Ethan Allen                        Clark County                        Jr.

 

Running Back

–FIRST TEAM–

Javis Vineyard                        Clark County                        Jr.

Greg Kindle                        Macon                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Johnny Cox                        Mark Twain                        Sr.

Jeff Pollock                        Palmyra                        Sr.

 

End

–FIRST TEAM–

Brock Reed                        Palmyra                        Sr.

Corey Minor                        Monroe City                        Sr.

Matt Morrow                        Clark County                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Zach Sutter                        Palmyra                        Sr.

Colt Sommers                        Clark County                        Sr.

Jason Cox                        Palmyra                        Sr.

 

Offensive Line

–FIRST TEAM–

Tyler Gordon                        Brookfield                        Sr.

Blake Powell                        Palmyra                        Sr.

Brian Coale                        Macon                        Sr.

Cori Seth                        Clark County                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Ryan Roberts                        Clark County                        Sr.

Trey Hays                        Palmyra                        Sr.

Nick Dille                        Macon                        Sr.

Lynn Williams                        Clark County                        Jr.

Michael Brennan                        Clark County                        Jr.

 

Kicker

–FIRST TEAM–

Ryan Roberts                        Clark County                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Jared Thrasher                        Macon                        Sr.

 


Defensive Line

–FIRST TEAM–

Cori Seth                        Clark County                        Jr.

Lynn Williams                        Clark County                        Jr.

John Taylor                        Macon                        Sr.

Michael Brennan                        Clark County                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Jared Thrasher                        Macon                        Sr.

Tyler Gordon                        Brookfield                        Sr.

Zach Foster                        Palmyra                        Sr.

Trey Beck                        Monroe City                        Sr.

Nathan Stock                        Schuyler Co.                        Sr.

 

Linebacker

–FIRST TEAM–

Dustin White                        Brookfield                        Sr.

Brock Reed                        Palmyra                        Sr.

Javis Vineyard                        Clark County                        Jr.

Zach Taylor                        Monroe City                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Eli Harscher                        Highland                        Jr.

Johnny Cox                        Mark Twain                        Sr.

Beau Baker                        Macon                        Jr.

 

Defensive Back

–FIRST TEAM–

Colby Bailey                        Brookfield                        Jr.

Greg Kindle                        Macon                        Sr.

Bryan Plenge                        Clark County                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Zach Sutter                        Palmyra                        Sr.

Craig Sutter                        Highland                        Sr.

Ethan Allen                        Clark County                        Jr.

 

Punter

–FIRST TEAM–

Jesse Sparks                        Highland                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Colt Sommers                        Clark County                        Sr.

 

Coach of the Year:

Matt Smith                         Clark County

 

 


CLASS THREE AND FOUR

 

Quarterback

–FIRST TEAM–

Caleb Lewis                        Moberly                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Cody King                        Kirksville                        Jr.

 

Running Back

–FIRST TEAM–

Dustin Allen                        Moberly                        Sr.

Brandon McCann                        Bowling Green                        Jr.

John Anderson                        Hannibal                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Brian Hennke                        Kirksville                        Sr.

Brett Boyer                        Moberly                        Sr.

 

End

–FIRST TEAM–

Trey Barrow                        Moberly                        Sr.

David Tooley                        Moberly                        Jr.

 

–SECOND TEAM–

Casey Schaedel                        Moberly                        Sr.

Aaron Yelton                        Kirksville                        Sr.

 

Offensive Line

–FIRST TEAM–

Cody Cross                        Moberly                        Sr.

Chris Meyer                        Moberly                        Sr.

Cody Gregory                        Hannibal                        Sr.

Grant Chamberlain                        Kirksville                        Sr.

Chris McClain                        Bowling Green                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

James Alter                        Kirksville                        Sr.


Kicker

–FIRST TEAM–

Trey Barrow                        Moberly                        Sr.

 

Punter

–FIRST TEAM–

Travis Mundahl                        Kirksville                        Jr.

 

Defensive Line

–FIRST TEAM–

Travis Allred                        Moberly                        Sr.

Casey Schaedel                        Moberly                        Sr.

Cody Gregory                        Hannibal                        Sr.

Hunter Kelley                        Kirksville                        So.

 

–SECOND TEAM–

Cody Cross                        Moberly                        Sr.

Grant Chamberlain                        Kirksville                        Sr.

 

Linebacker

–FIRST TEAM–

Brett Boyer                        Moberly                        Sr.

Jason Horstmeyer                        Hannibal                        Sr.

Ben Bowen                        Kirksville                        Sr.

 

–SECOND TEAM–

Jared Akright                        Bowling Green                        Sr.

Hayden Berry                        Moberly                        Jr.

 

Defensive Back

–FIRST TEAM–

Brandon Carver                        Moberly                        Sr.

Luke O’Laughlin                        Mexico                        Sr.

Aaron Yelton                        Kirksville                        Sr.

 

 

Coach of the Year:

Jason Ambroson                        Moberly