2007 MSSA All-State Baseball

Class 1

FIRST TEAM

Pitcher

Tyler Abma, Soph., Miller; Nathan Grass, Sr., Valle Catholic; Cory Kyle,

Jr., Stoutland; Scott Sory, Jr., New Haven

Catcher

Kenzie Thorpe, Jr., Santa Fe; Caleb Sayer, Jr., Oran

Infield

Ethan Baker, Jr., Canton; Curtiss Bunch, Soph., LaPlata; Jake Campbell,

Sr., Jamestown; Daniel McMahon, Jr., Knox County; Trenton Moses, Sr.,

Advance

Outfield

Josh Hutton, Sr., Cooter; Scott Jokerst, Sr., Valle Catholic; Kody

Martin, Sr., Valley Caledonia; Tyler Wrinkle, Jr., Stoutland

DH/Utility

Kyle Collier, Jr., Liberal; Kaleb Cooper, Sr., Walnut Grove; Josey

Garnett, Sr., Atlanta

SECOND TEAM

Pitcher

Blaine Abbott, Jr., New Haven; Steven Dooley, Jr., Oran; Logan

Kirchhoff, Soph., Santa Fe; Austin Mullins, Sr., Sacred Heart

Catcher

Justin Miller, Sr., Atlanta; Tyler Otto, Sr., North Shelby

Infield

Tyler Anderson, Sr. Archie; Tyler Beardslee, Jr., Oran; Zach Gebhardt,

So. Archie; Nathan Geile, Fr., Valle Catholic; Blake Wilson, Jr., Cairo

Outfield

Ronnie Martin, Sr., Silex; Colby Schilly, Sr., Valle Catholic; Ryan

Tucker, Sr., New Franklin; Josh White, Jr., Stoutland

DH/Utility

John Bauer, Sr., Vienna; William Ransdell, Soph., Paris; Jonathan

Tucker, Jr., Higbee

Class 2

FIRST TEAM

Pitcher

Tyler Goodin, Sr., Strafford; Travis Henke, Sr., Blair Oaks; Joe

McLaughlin, Soph., Lexington; Zach Pugh, Jr., Orchard Farm

Catcher

Justin Eiken, Soph., Blair Oaks; Joe Lincoln, Sr., Tipton

Infield

Gus Durst, Sr., Houston; Eric Harmon, Sr., Harrisburg; Jeremy Patton,

Sr., South Pemiscot; Zach Secoy, Sr., East Prairie; Cody Watson, Soph.,

West County

Outfield

Jake Buckwalter, Sr., Palmyra; Paul Johnson, Jr., Charleston; Tyler

Plassmeyer, Sr., Fatima; James Whitehead, Sr., West County

DH/Utility

Tim Carr, Sr., McAuley Catholic; Adam Maddox, St. Paul Lutheran; Kirk

Pierce, Jr., Houston

SECOND TEAM

Pitcher

Buck Haynes, Soph., Hollister; Jonas McBride, Sr., Mark Twain; Jake

McClanahan, Sr., Mid-Buchanan; Nick Openshaw, Sr., Plato

Catcher

Bo Hoelscher, Sr., Russellville; Trent Oxenreider, Sr., Strafford

Infield

Kyle Henke, Jr., Blair Oaks; Philip Kafka, Jr., Bishop LeBlond; Cody

Kempker, Sr., Eugene; Wes Mueller, Jr., Stover; Mason Roller, Soph., Purdy

Outfield

Jonathan Carr, Sr., Sarcoxie; Jayse Clinton, Sr., Mid-Buchanan; Jeff

Preis, Sr., Hollister; Mitchell Roling, Sr., Salisbury

DH/Utility

Ethan Barnett, Sr., East Buchanan; Tyler Bower, Jr., Valley Park; Ryan

Modglin, Jr., Scott City

Class3

FIRST TEAM

Pitcher

Tyler Clark, Sr., Springfield Catholic; Nick Johnson, Sr., Duchesne;

Aaron Kleekamp, Sr., Borgia; Kyle Mason, Sr., St. Joseph Benton; Zak

Porath, Jr., Carl Junction

Catcher

Monty Cooper, Sr., Sullivan; Ben Turner, Jr., Westminster Christian

Infield

Ronnie Calvird, Sr., Park Hills Central; Johnny Coy, Jr., St. Joseph

Benton; Eli Dykens, Sr., Webb City; Zach Johnson, Sr., Willard

Outfield

Mike Gumm, Sr., St. Charles; Don Lambert, Sr., Westminster Christian;

Ben Pieper, Sr., St. Dominic; Adam Strauser, Sr., Sullivan

DH/Utility

Brad Buehler, Sr., St. Pius X (Festus); Jake Kretzer, Soph., St. Joseph

Benton; Jacob Turner, Soph., Westminster Christian

SECOND TEAM

Pitcher

Chase Delp, Sr., Ava; Joseph Kassanavoid, Jr., Lawson; Cody King, Soph.,

Kirksville; Zach Mesey, Soph., Sullivan; Brett Shelton, Sr., Boonville

Catcher

Tim Brown, Sr., St. Joseph Benton; Adam Coleman, Sr., Bowling Green

Infield

Adam Arnette, Sr., Pacific; Tyler Belt, Sr., Macon; Andrew Jurgesmeyer,

Jr., Mexico; Tyler Ryun, Sr., Platte County

Outfield

Ben Baker, Sr., St. Pius X (Kansas City); Brendon Cox, Jr., Monett;

Tyler Hartley, Jr., Willard; Derrick Phillips, Jr., Westminster Christian

DH/Utility

Drew Benes, Sr., Westminster Christian; Matt Curtis, Sr., Southern

Boone; Neil Hugenberg, Soph., Hannibal

Class 4

FIRST TEAM

Pitcher

J.C. Casey, Sr., Kickapoo; Tim Melville, Jr., Holt; Nick Tepesch, Sr.,

Blue Springs; Matt Tracy, Sr., CBC

Catcher

Eric Cole, Sr., Lee’s Summit North; Dan Rohlfing, Sr., Oakville

Infield

Mike Bunton, Sr., Parkway North; Jordan Coons, Jr., Jefferson City;

Andrew Melanson, Sr., Blue Springs; Colin Murphy, Sr., North Kansas

City; Landan Widhalm, Jr., Lebanon

Outfield

Preston Aldridge, Jr., Francis Howell; Kevin Mahler, Sr., Mehlville;

Blake Slattery, Sr., Cape Girardeau Central; Nate Young, Jr., Lee’s

Summit North

DH/Utility

Kelly Fick, Sr., Helias; Tom Lattimore, Sr., McCluer North; T.J.

Schieber, Sr., Blue Springs

SECOND TEAM

Pitcher

Chris Barratt, Jr., Hillcrest; Ethan Jaeger, Jr., Eureka; Brad

LaBruyere, Sr., Cape Girardeau Central; Kyle Werdehausen, Sr., Jefferson

City

Catcher

Ryan Ampleman, Sr., DeSmet; Landin Eckhardt, Jr., St. Joseph Central

Infield

Adam Gliebe, Sr., CBC; Kyle Grieshaber, Soph., Marquette; Beau Harris,

Jr., Lebanon; Rex Meyr, Sr., Jackson; Jason McBride, Sr., Lee’s Summit

North

Outfield

V.J. Reynolds, Sr., Howell Central; Adam Rush, Sr., Jefferson City;

David Sprick, Jr., Webster Groves; Dave Stewart, Sr., Vianney

DH/Utility

Dan Corwin, Sr., DeSmet; Chad Gillam, Sr., Holt; Dan Julian, Sr., Glendale

You must be logged in to post a comment Login